Popularne leki na zgagę znacząco zwiększają ryzyko raka żołądka!

Popularne leki na zgagę znacząco zwiększają ryzyko raka żołądka!

Jak donosi The Guardian, badania naukowe dowodzą, że powszechnie stosowane leki na żołądek mogą kilkukrotnie zwiększać ryzyko raka żołądka.

 

Badanie przeprowadzone przez naukowców Uniwersytet w Hongkongu i University College w Londynie prowadzone było w latach 2003-2015. Wyniki przytaczane przez „The Guardian” zostały opublikowane w czasopiśmie „Gut” i  pokazują, że leki, których substancją czynną jest IPP – (inhibitory pompy protonowej) – np. PANTOPRAZOL, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka żołądka.  IPP jest odpowiedzialny za redukcję wydzielania jonów wodorowych do żołądka, co za tym idzie kwaśności soku żołądkowego i są stosowane w leczeniu refluksu i wrzodów żołądka.
Naukowcy porównali wyniki dorosłych stosujących regularnie leki zawierający substancję czynną z grup IPP z  grupą 63 397 dorosłych, stosujących inne leki, ograniczające produkcję kwasu – blokerem receptora H2.   Badania wykazały, że u pacjentów długotrwale stosujących leki z substancją czynną IPP ryzyko rozwoju żołądka było co najmniej 2,4 razy większe niż w grupie kontrolnej z blokerem receptora H2.

Zależność ta była proporcjonalna – im więcej i im dłuższe stosowanie leków z IPP tym ryzyko zachorowania na raka żołądka większe. Codzienne stosowanie leków przez rok zwiększało ryzyko zachorowania na raka żołądka 4,5 krotnie, a niż u osób, które stosowały je co tydzień i ośmiokrotnie po trzech lub więcej latach stosowania IPP.

Jak przypomina The Guardian, w Wielkiej Brytanii, rocznie przepisuje się ponad 50 mln. leków zawierających PPI. W Polsce leki, które zawierają pantoprazol to m.in. Controloc, Gerdin, IPP, Noacid. Wykaz wszystkich leków zawierający IPP można znaleźć w Bazie Leków portalu Medycyna Praktyczna.

Na podstawie artykułu:  www.theguardian.com

 

***