Co zrobić, aby uniknąć grypy

Co zrobić, aby uniknąć grypy

Wkraczamy w szczyt sezonu grypowego. W zeszłym roku ta choroba dotknęła ponad 4 mln osób. 16 tys. z nich było hospitalizowanych. Czy w tym roku pacjentów będzie jeszcze więcej? Wiele zależy od tego, jak się przed wirusami zabezpieczymy. Szczepienia są ważne, ale to nie wszystko.

 

Wykrywalność przypadków grypy każdego roku wzrasta, na szczęście szczepionkę przeciwko grypie możemy przyjąć w każdym terminie, nawet w czasie trwającej już epidemii. Zimą chorujemy jednak nie tylko na grypę. Jesteśmy narażeni także na kontakt z wirusami grypopochodnymi, na które nie ma skutecznych szczepień. Dlatego zapobieganie zarażeniom to także inne działania.

d 2013 roku mamy możliwość skorzystania ze szczepionki czterowalentnej, uodparniającej na cztery różne typy wirusów. Pamiętajmy że nie jest to metoda leczenia, tylko zapobiegania chorobie. Na szczepienie należy zgłosić się, gdy jesteśmy zdrowi. Odporność na wirusy grypy pojawi się po około dwóch tygodniach od daty szczepienia” –  mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl lek. med. Waldemar Ferschke, wiceprezes zarządu w firmie Medisept. 

Jak uniknąć grypy – higiena!

Każdy z nas ma nawyk dotykania swoich ust lub nosa ok. 16 razy na godzinę. Dla wirusów to idealna okazja by przedostać się na dłonie i rozprzestrzeniać dalej. Warto więc często myć i dezynfekować ręce. Skuteczność walki z rozprzestrzeniającą się grypą opiera się również na izolacji chorych osób. Dlatego osoby, które mają grypę powinny np. zrezygnować z chodzenia do pracy, o ile to możliwe unikać miejsc publicznych i zatłoczonych – np. środków komunikacji publicznej. 

 

Źródło: infoWire.pl

One Reply to “Co zrobić, aby uniknąć grypy”

  1. W okresie zimowym, kiedy rzeczywiście mamy styczność z wirusami warto dodatkowo zabezpieczyć się stosując odpowiednią dietę. Spożywanie produktów bogatych w witaminę C z pewnością nie jest złe, a wręcz wskazane. Podobnie z witaminą D, której brakuje nam zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *